Technologia Ceramizacji
Proces ceramizacji
Definicja i znaczenie
Ceramizacja - proces prowadzący do powstawania na powierzchniach ciernych, cienkich warstw cermetalowych redukujących współczynnik tarcia oraz zużycie masowe roboczych elementów metalowych.
Czy wiesz, że...
Materiały ceramiczne
stosowane są
powszechnie w budowie niektórych silników przez japońskie koncerny motoryzacyjne takie jak Isuzu, Mazda, Nissan, Toyota.
Nietlenkowe mater...
Jak podaje magazyn New Scientist , US Army Tank Automotive (TACOM) zbudowało prototyp 6 cylindrowego silnika diesla o pojemności 14 litrów i mocy 170 kw, którego elementy tarciowe...
Materiał ceramiczny w połączeniu z innym materiałem może tworzyć zadziwiająco wytrzymały kompozyt ceramiczny. Ceramiczne hamulce są tego przykładem. Stosowane są m. in. w: Bugatti, Ferrari, Lamborghini...
Zobacz inne zasoby...
Napisz do nas i podziel się uwagami na temat treści i form prezentowanych w niniejszym serwisie.
Współczynnik tarcia
Tarcie spoczynkowe (inaczej statyczne) to zjawisko występujące pomiędzy wzajemnie nieruchomymi ciałami.
Istnienie tego rodzaju tarcia wymaga użycia pewnej wartości siły która poruszy z miejsca spoczywające ciało. Najmniejsza wartość, która wprawi to ciało w ruch nazywa się siłą tarcia statycznego.
Tarcie kinematyczne dotyczy ciał, które już są w ruchu. Siłą tarcia kinematycznego nazywamy minimalną wartość siły, która niezbędna jest do podtrzymania ruchu.
Wielkość siły tarcia poślizgowego, zarówno statycznego jak i kinematycznego, zależy od siły nacisku N ciała na podłoże, prostopadłej do powierzchni, na której spoczywa ciało. Siłę nacisku N, którą ciało wywiera na podłoże, zastępujemy zazwyczaj siłą reakcji podłoża R , która (zgodnie z trzecią zasadą dynamiki ) jest równa co do wartości sile nacisku lecz jest przyłożona do ciała.
Dla tarcia poślizgowego współczynnik tarcia określany jest jako:
μ = T / N
T oznacza tu siłę tarcia, N- siłę nacisku.
Współczynnik tarcia spoczynkowego i współczynnik tarcia kinematycznego
są definiowane identycznie, inna jest tylko w każdej z tych definicji wartość siły tarcia (w pierwszym przypadku jest to siła tarcia spoczynkowego, w drugim przypadku - siła tarcia kinematycznego).
Współczynnik tarcia zależy od wielu czynników. Najważniejszy to materiał, ale także czynnikiem może być upływu czasu i wzajemne ścieranie ścieranie powierzchni.