Technologia Ceramizacji
Proces ceramizacji
Definicja i znaczenie
Ceramizacja - proces prowadzący do powstawania na powierzchniach ciernych, cienkich warstw cermetalowych redukujących współczynnik tarcia oraz zużycie masowe roboczych elementów metalowych.
Czy wiesz, że...
Jak podaje magazyn New Scientist , US Army Tank Automotive (TACOM) zbudowało prototyp 6 cylindrowego silnika diesla o pojemności 14 litrów i mocy 170 kw, którego elementy tarciowe...
Ceramiczne hamulce są przykładem wyjątkowej wytrzymałości kompozytów ceramicznych. Hamulce te stosowane są między innymi w autach marki: Aston Martin, Audi, Bentley, Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Merce...
Koncern Isuzu zbudował prototyp silnika 1.6 o mocy 295 koni mechaniczych, którego elementy trące (między innymi tłoki i cylindry) wytworzono z cerami...
Zobacz inne zasoby...
Napisz do nas i podziel się uwagami na temat treści i form prezentowanych w niniejszym serwisie.
Korozja to proces destruktywny, zachodzący zarówno na powierzchniach metalowych jak i niemetalowych na skutek reakcji chemicznych albo elektrochemicznych ze środowiskiem.
Korozja chemiczna następuje w wyniku reakcji chemicznej ośrodka z tworzywem ( np. tworzenie się związków chemicznych metalu z pierwiastkami otoczenia).
Korozja elektrochemiczna, niszcząca metale, wywoływana jest przepływem ładunków elektrycznych pomiędzy metalem i elektrolitem.
Proces korozji może zachodzić także w wyniku równoczesnego działania środowiska i innych czynników. Przykładem jest korozja cierna (Fetting) gdzie oprócz działania środowiska występuje tarcie.
Przykładem korozji jest rdzewienie żelaza, śniedzenie mosiądzu i miedzi, czernienie srebra. Sposobem na powstrzymanie korozji jest wytworzenie na powierzchni przedmiotu cienkich warstw ochronnych, pokrywanie farbami, emaliami i tworzywami sztucznymi, a także stosowanie stopów.